Вижте всички статии

Samsung

Samsung

Samsung

Сáмсунг Груп“ ( Хангъл:삼성;Ханджа:三星) е южнокорейска група от компании, един от най-големите чеболи, основана през 1938 г. На световния пазар е известен като производител на високотехнологични  компоненти телекомуникационно оборудване,  битова техника аудио- и видеоустройства. Главният офис на компанията е разположен в Сеул.

Думата „Самсунг“ (Хангъл:삼성; Ханджа:三星), по-правилно предаване на думата – „сáмсон“) в корейският език означава „три звезди“. Възможна е връзката на такова название с тримата синове на основателя на Ли Бюнг Чул (이병철), най-младият от из които, Ли Гон Хи (понякога името му се пише Ли Кун Хи – калка от английското Lee Kun-hee) (이건희) оглавява компанията през 1987 г. в нарушение на всички източни традиции в наследяването, съгласно които старшият син наследява по-голямата част от семейната собственост.
Мисия на компанията:
 
Ние използваме човешките и технологични ресурси на компанията за създаване на стоки и услуги с превъзходно качество, осъществявайки с това своя принос в подобряване на глобалното състояние на обществото.
Основаване на компанията
 
През 1930-те години в Южна Корея предприемачът Ли Бюнг Чул започва свой малък бизнес за производство на оризово брашно. Малък склад в град Тегу става начало на голямата история на компанията Самсунг. По това време Южна Корея е колония на Япония, и в страната е много сложно да се развива частно предприемачество Въпреки това, още през 1938 г. Ли успява да създаде първия независим канал за експорт от Южна Корея в Китай  Манджурия Активното развитие на доставките на хранителни продукти, такива като ориз, захар и сушена риба, дава възможност официално да се регистрира търговска марка Самсунг Трейдинг Къмпъни. Чуждестранният (за Южна Корея) произход на названието е следствие от перспективните, амбициозни планове на корейския предприемач: още към края на 1950 - те години Ли Бюнг възнамерява да започне търговия със страните от Американския континент. А след  разполагането на войските на САЩ на Корейския полуостров продукцията на завода за производство на оризова ракия и пиво започва да се продава на представителите на съюзните войски. Войната в Южна Корея  обаче слага край на този бизнес. Складовете са разграбени и изгорени, а също и основните заводи на компанията.
Съществува легенда, че в развалините на изгорелия си дом Ли Бюнг намерил скрит сандък с пари, които именно вложил в новия си бизнес. Това са текстилна фабрика, захарен завод, а по-късно – и застрахователна дейност. Ли Бюнг бързо забогатява при положение, че средният доход на човек от населението в Южна Корея през 1960 - те години не превишава 80 долара. Трябва да се отбележи, че в този момент даже в столицата Сеул е нямало постоянно електричество – електроенергията се подавала за по няколко часа на ден, нямало и централен водопровод. Не е чудно, че скорошен военен преврат сваля Ли Син Ман президент и близък приятел на Ли Бюнг, който, като богат предприемач, влизал в най-близкото обкръжение на опозорения държавник. Самият Ли Бюнг Чул е пратен в затвора за подкуп и заради близкото си познанство със сваления президент.
 
Самсунг след Корейската война
Новият президент на Южна Корея генерал Пак Чжон Хи започва индустриални и икономически реформи. Разработена е програма за развитие на промишления сектор от икономиката, повишена е ориентацията към експорт, подкрепена от тесните отношения със САЩ, предлага се да се вземат чужди заеми, за да се закупят суровини и съвременни технологии, а получените приходи отново да се вложат за закупуване на суровини и техника. Корейските реформатори правят извод, че една стабилна икономика трябва да се опира на големи концерни, при това такива трябвало да се създадат в най-кратки срокове, затова на най-изтъкнатите корейски бизнесмени са предоставени правителствени кредити и заеми. Те са обезпечени с държавни поръчки, при това определени правни и данъчни облекчения дават възможност на малки предприятия да се развият до големи конгломерати. Сред успешните предприемачи се оказва и Ли Бюнг Чул.
По този начин са създадени 30 крупни компании (чеболи – „парични семейства“). Сред тях, освен Самсунг, са Деу, Хюндай, Ел Джи Корпърейшън и др. Всяко „парично семейство“ си имало своя насоченост: Деу – производство на автомобили, Голдстар – битова техника, Самсунг – електроника, Хюндай – строителство и т.н.
 
Реформиране на компанията
 
Икономиката на Южна Корея се развива със стремителни темпове – от 6 до 14% годишно. Приръстът от експорт в този период възлиза на 30%. През 1969 г., когато компанията Самсунг, след обединението си с японската Саньо, започва производство на черно-бели телевизори, в самата Южна Корея само 2% от жителите имат такива.
Обединението Санио и Самсунг поставя началото на един от най-големите сектори на Самсунг Груп – Самсунг Електроникс.
Компанията успява, макар и с големи загуби, да преживее икономическата криза от 1980-те години. Цената на кризата – закриване на няколко непрофилиращи подразделения, рязко съкращаване броя на дъщерните компании. С включването си в управлението сина на Ли Бюнг Чул – Ли Кун-хи (Lee Kun-hee) предлага цял спектър от реформи, който предполагат не само пълно преструктуриране на компанията, но и изменение на самите основи на управлението: компанията трябва да може напълно да отговори на условията на закона за свободната търговия. Предложенията относно изменение на политиката по отношение на външните инвеститори трябва да подобрят привлекателността на компанията за субсидиране, тъй като конгломератът междувременно е загубил финансовата поддръжка от страна на държавата.
До 1980-те години акциите на компаниите, влизащи в концерна, се търгували само на територията на Южна Корея, при това се ползвали с доста ниско търсене от страна на инвеститорите. Причина – традиционното азиатското управление по принципите на конфуцианството: начело на управлението се намирали изключително представители на семейството на Ли. Външните инвеститори напълно били лишени от достъп до лостовете за влияние при вземането на решения в областта на управлението на компаниите. Наред с това, традиционният мениджмънт предполагал пожизнено трудоустрояване и изкачване по кариерната стълбица на всеки служител с течение на прослужените години.
Ръководството въвежда маркетингови изменения, пълна преработка на мисията на компанията и изменение на символа ѝ.
На двата първи логотипа на компанията присъстват три червени звезди. Ръководството на Самсунг преценява, че досегашният логотип не съответства на имиджа на международна корпорация, и решава да го замени. Именно тогава светът видя съвременната емблема – динамично наклонена синя елипса с написано в нея названието на фирмата. Отличният дизайн и мащабната рекламна кампания си свършват работата: логотипът става един от най-познаваемите в света. Студентите-рекламисти от водещите вузове изучават днес смяната на логотипа на Самсунг като пример за изключително удачен ребрандинг. 
Разработването на новата емблема не минава и без източна философия. Според версия на представители на компанията „елиптичната форма на логотипа символизира движението в световното пространство, изразявайки идеята за обновление и усъвършенстване“.
Тези изменения продължават до 1990-те години. През 2015 г. остава само названието на фирмата, написано със син цвят.
През 1983 г. започва производството на персонални компютри.
През 1991 - 1992 години завършва организацията на производството на персонални мобилни устройства и на мобилна телефония.
През  1999 г. наградата на списание Forbes Global в сферата на производството на битова електроника е присъдена на компанията Самсунг Електроникс.

Остави мнение/коментар

    Все още няма коментари